wtorek, 26 kwietnia 2011

Pod skrzydłami algorytmów

   Każda minuta zainwestowana w zaplanowanie dnia przynosi jakieś 19,612 minut zaoszczędzonego czasu. To trochę tak jakbyście zasadzili ziarenko sekundy, po czym zebrali plon w postaci dorodnej, soczystej minuty. Umiejętność zarządzania własnym czasem to jedna z największych kompetencji ludzi sukcesu. Mogłoby się wydawać, że nie jest to żadne wyzwanie, żeby wyznaczyć sobie zadania do zrobienia, wepchnąć je w jakieś ramy czasowe, a następnie twardo egzekwować. A jednak zaprojektowanie dobrego planu wcale nie należy do prostych czynności. Bo trzeba to zrobić tak, aby osiągnąć najwyższą wartość na wykresie funkcji efektywności i spodziewanych profitów płynących z wykonywanych zadań. Taki Fayol, jeden z twórców naukowego podejścia do zarządzania, przed pójściem na spacer bardzo precyzyjnie wytyczał sobie ścieżkę podróży, kierując się maksymalizacją korzyści z niego wynikających, bo chciał, żeby spacer jak najlepiej spełnił swoją funkcję. Ciekawe czy gość miał przyjaciół? Ale jedno jest pewne. Gość odniósł sukces. 

11 komentarzy:

 1. W takim razie ja nie osiągnę sukcesu, czas marnuję jak tylko się da :P

  OdpowiedzUsuń
 2. To, że nic się nie robi nie wyklucza osiągnięcia sukcesu, zmiejsza tylko jego prawdopodobieństwo :) A poza tym wszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem sukces. Może znajdziesz wymarzonego męża i będziesz mieć szczęśliwą rodzinę co też jest sukcesem. Bo czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie chcę męża, wolę kochanków ;)

  Za bardzo lubię zabawę i perspektywa utracenia tych możliwości, które mam teraz przez męża czy dziecko... o nie, nie. To nie dla mnie, jeśli osiągnę sukces to będzie to zupełny przypadek, a jeśli będę miała męża i dzieci to będzie to moja życiowa porażka. Wiem, teraz tak myślę, bo mam jeszcze pstro w głowie, ale większość moich rówieśniczek poważnie podchodzi do tematu zakładania rodziny i tego, że chcą ową przyszłość mieć, a ja...

  ja się bawię ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak to mówią, na każdego przyjdzie czas. Kto wie, może nawet i ja znajdę żonę :p

  OdpowiedzUsuń
 5. Łukaszu, życzę powodzenia ;)

  na mnie przyjdzie czas jak będę stara i pomarszczona, a dopiero za 30 minut będę miała marne 18 lat, życie mi się zaczyna :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz racje, trudno o dobre zorganizowanie, bo trzeba wiedzieć na ile efektownie będziemy w danych ramach czasowych wykonywać swoją pracę. Nieraz próbowałam już stworzyć plan, ale zajęcia (szczególnie nauka) wychodziła poza ustalone wcześniej ramy czasowe. Niestety.
  Chyba muszę jeszcze nad tym popracować, no i w sumie mam na to pomysł. Bo jak czytam ile można zaoszczędzić, to byłoby miło ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tylko nie popadaj w skrajność jak ten Fayol, bo Twoje życie straci na radosnej spontaniczności :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak widać, ostatnie 2 lata twoich studiów nie poszły na marne. W tej notce używałeś ok. 5 terminów, które znasz ze studiów. Czyli czas nie zmarnowany, wszystko kiedyś się przyda, ale to niespodzianka- kiedy się przyda. Więc grunt to wziąć się i nie marnować więcej czasu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz rację! Dzisiaj ochlapało mnie błoto. Pamiętam jak mój guru Piotrowski mówił, że z problemem jest właśnie jak z błotem, czasami trzeba poprostu chwilę poczekać aż się zasuszy i wtedy strzepnąć. A ja głupol nie posłuchałem, nie poczekałem i cały się umorusałem błotem :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Heh, każdy zapamiętał chyba co innego z jego wykładów. Ja najbardziej zapamiętałam pierwszy wykres jaki narysował na pierwszych zajęciach o delegowaniu. I jak ludzie wydeptują ścieżke przez trawę, żeby skracać sobie drogę, to zamiast stawiać zakaz i uporczywie sadzić trawę, to zrób tam chodnik.

  OdpowiedzUsuń
 11. Wykłady doktora Piotrowskiego zawsze ociekały mądrościami życiowymi. Brakuje mi go :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...